3 października w kościele św. Mikołaja w Jedlni odbył się IV Przegląd Zespołów Muzyczno Wokalnych. Ksiądz dziekan Janusz Smerda powiedział, że bardzo się cieszy iż po rocznej przerwie możemy w naszej świątyni przenieść się w świat muzyki. Koncerty muzyczne są perełkami pośród naszej codzienności i prawdziwą ucztą dla ducha.

Karolina Sot-Sosnowska rozpoczęła prowadzenie koncertu słowami modlitwy:

„Uwielbiam Cię, błogosławię Cię, Swym Duchem ogarnij mnie. Uwielbiam Cię, chcę widzieć Twoją świętą twarz i w miłość Twoją wtopić się” zapraszając na uwielbienie u św. Mikołaja poprzez muzykę, śpiew i zadumę nad dźwiękami.

W koncercie zaprezentowali się z parafii św. Mikołaja w Jedlni Orkiestra Dęta Boni Angeli z kapelmistrzem i saksofonistą Piotrem Wysockim, organista Emanuel Bączkowski oraz chór mieszany z parafii św. Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku, którym dyryguje Anna Kraska.

W wykonaniu Orkiestry Boni Angeli wysłuchaliśmy utworów: Tomaso Albinoni - Adagio g-moll, Charles Gounod - Laudate Dominum, Cesar Franck - Panis Angelicus, Giulio Caccini - Ave Maria, Wzywam Cię, Duchu przyjdź.

Nasz kapelmistrz oraz saksofonista Piotr Wysocki ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na festiwalach Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Sacrum Profanum w Krakowie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie. Współpracował wielokrotnie z Filharmonią Narodową i orkiestrą Sinfonia Varsovia. Pan Piotr wykonał utwór Gillesa Martina “Skecz nr 15” na saxofon solo.

Za zabytkowymi organami w naszej świątyni zasiadł Emanuel Bączkowski, organista tytularny Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Wydziału Instrumentalnego w klasie organów oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności muzyka kościelna. Studiował także grę na organach i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Pan Emanuel występował w ramach europejskich i międzynarodowych festiwali organowych w Izraelu, Włoszech, Niemczech i Francji. W wykonaniu mistrza Emanuela wysłuchaliśmy utworu, który skomponował Johann Sebastian Bach - Toccata i Fuga d-moll oraz improwizację na temat Pieśni Kościelnych – kompozycja autorka naszego znakomitego gościa.

Mieliśmy przyjemność wysłuchać niezwykłego połączenia brzmienia organów i saksofonu. Połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, ale w znakomitym wykonaniu ten zestaw brzmiał fantastycznie. Panowie Piotr Wysocki & Emanuel Bączkowski zaprezentowali utwory, które skomponowali Johann Sebastian Bach – Aria z Suity D, Alfred Reed – Siciliana Notturno, Eugene Bozza - Aria, Denis Roger – Evocation, Jean-Michel Damase – Azur, Franz Schubert – Ave Maria.

Wokalnie zaprezentował się chór mieszany z parafii św. Apostołów Piotra i Andrzeja z Jedlińska, którym dyryguje Anna Kraska. Chór powstał z miłości do muzyki sakralnej. Tworzy go 26-osobowa grupa parafian, którzy poprzez śpiew podczas Mszy świętej oraz nabożeństw i uroczystości kościelnych, wychwalają Boga. Razem z chórem przyjechał i śpiewał ks. Piotr Klepaczewski wikariusz i opiekun chóru. Chórzyści przywitali nas  utworem Gaude Mater Polonia, Tui amoris ignem, Bonum estpraestolari.

Swoją obecnością na koncercie zaszczycili nas zacni goście i przyjaciele. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Radomiu, które współfinansowało wydarzenie, Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek z radnymi rady Gminy Pionki, ksiądz Marek Fituch kanclerz Kurii Radomskiej, księża i parafianie.

Patronami medialnymi wydarzenia byli Radio Plus, Gość Niedzielny, Gmina Pionki. Na zakończenie „Uwielbienia ze Świętym Mikołajem” wspólnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

 

autor. Anna Winiarska

 

obejrzyj wszystkie zdjęcia

 

 

 

 

 

Ewangelia na dzis

09 grudzień 2021

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2021-12-09, Dzień powszedni
    Mt 11,11-15
    Jezus powiedział do tłumów: «Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu, a zdobywają je ludzie gwałtowni. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie uznać, to on jest Eliaszem, który ma przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha!»
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com