W dniu 25 października 2019 roku Prezydent Miasta Lublina dr Krzysztof Żuk podczas spotkania w ramach XIX Międzynarodowej Sesji Historyczno-literackiej „Nasi Sąsiedzi: Ukraina i Białoruś” wręczył, literatom z Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Medale Unii Lubelskiej.

Odznaczenie przyznawane jest od dwudziestu lat. Zostałoustanowione przez Prezydenta Miasta Lublin w 1999 roku podczas uroczystych obchodów 430-lecia Unii Lubelskiej. Jest wręczane osobom szczególnie zasłużonym dla Lublina, w szczególności za działalność na polu międzynarodowej promocji Miasta. Jest to, obok okolicznościowego Medalu 700-lecia, najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Lublin. W 2019 roku, z okazji jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej, Medal jest wręczany z okolicznościową dedykacją oraz w nowym etui.
Wśród literatów uhonorowanych Medalem znalazł się Wojciech Pestka. W uzasadnieniu znalazło się sformułowanie: „W roku Jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej w uznaniu za bogaty dorobek literacki i publicystyczny oraz zasługi na rzecz lubelskiej kultury z podziękowaniem za promocję Miasta w Polsce i na świecie”.
Wojciech Pestka –reporter, prozaik, tłumacz, od czasu do czasu poeta: z wykształcenia matematyk, rolnik z przymusu, literat z wyboru. Wyróżniony odznaczeniem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem "Za Wierność Przesłaniu Poety” (Ukraińska Fundacja Kultury), brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Juror Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Józefa Łobodowskiego, członek redakcji dwumiesięcznika „Lublin, kultura i społeczeństwo”,współpracownik wrocławskiej „Odry” i częstochowskiej „Galerii”.
W dniach od 5 do 8 grudniu tego roku podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się prezentacja najnowszegozbioru reportaży Wojciecha Pestki Gdyby Polacy nie byli Polakami (Kraków 2019). Tytuł nawiązuje do cytatu z książki carskiego historyka Mikołaja Berga „…gdyby Polacy nie byli Polakami, tj. gdyby byli zgodniejsi i nie rozpadali się na tyle różnorodnych stronnictw, gdyby w swych działaniach politycznych okazali więcej ładu organicznego i wytrwałości, już by się Polska dawno wyzwoliła. Nieraz Polakom kładziono do ust wolność” [Zapiska o polskich spiskach i powstaniach (Warszawa 1906)]. Reportaże Wojciecha Pestki były wielokrotnie nagradzane ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami literackimi.W czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Wysoki Zamek ukazało się drugie wydanie zbioru reportaży Do zobaczenia w piekle (Kraków 2019). /wep/

Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

03 czerwiec 2020

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2020-06-04, ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA, NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA
    Mt 26,36-42
    Jezus z uczniami przyszedł do posiadłości zwanej Getsemani i rzekł do uczniów: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i się pomodlę». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!» I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie».
    Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe». Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!»
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com