Dawno już przekwitły chabry i kąkole, Przybyło nam także i zmarszczek na czole. Dokuczała często słoneczna spiekota, Lecz dzięki kombajnom szła żniwna robota. Pustką zaświeciły piękne złote łany, Wijmy zatem wszyscy z tego złota wiany. I pyszny bochen chleba ,upieczemy zatem,By głodnych nakarmić i żyć jak brat z bratem.
Niedzielny poranek 8 września, w Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny tego roku nie zapowiadał dobrej pogody. Całe niebo zakrywały ciemne chmury i od czasu do czasu kropił drobny deszcz. Nie narzekaliśmy na pogodę, bo po tegorocznej suszy deszcz był bardzo potrzebny.
Zgromadziliśmy się licznie w naszej parafialnej świątyni p.w. św. Mikołaja w Jedlni aby Panu Bogu i Matce Najświętszej złożyć dziękczynienie za zebrane plony w czasie tegorocznych żniw. W tym roku piękny wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy wsi Brzeziny.

 Z pieśnią „Boże z Twoich rąk żyjemy…” wykonaną przez miejscowy Zespół Ludowy „Królewskie Źródła” rolnicy z wieńcem, chlebem i innymi darami z tegorocznych zbiorów wzięli udział w dziękczynnej uroczystej Mszy św., którą odprawił ks. kanonik Janusz Smerda –proboszcz naszej parafii.
Ks. proboszcz pobłogosławił i poświęcił chleb i wieniec dożynkowy, a także poświęcił ziarno, które zostanie zasiane jesienią, a plon wyda w przyszłym roku.
Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w korowodzie na „ogrody plebańskie” aby wspólnie skosztować tegorocznych darów Bożych przygotowanych przez gospodynie naszej parafii tj.: ciasta, owoce, pierogi, bigos, wędliny, oraz wziąć udział w programie artystycznym przygotowanym przez zespoły ludowe.
Wystąpił miejscowy zespół ludowy „Królewskie Żródła”, zespół „Dąbrowianki” z Dąbrowy Kozłowskiej również z naszej parafii i zespół „Raz na ludowo” z Lesiowa z sąsiedniej gminy. Zespoły wykonały pieśni i piosenki ludowe z lat dawnych, które niejednokrotnie były wykonywane w czasie żniw i na ich zakończenie tzw. ”okrężne”.
Oprócz występów zespołów ludowych odbyły się konkursy sprawnościowe przygotowane przez pana Tomasza Wróbla tj.: robienie masła w maselnicy na czas, rżnięcie drzewa, rzut podkową do wyznaczonego celu, rzut workami wypełnionymi sianem na odległość. Wszystkie konkursy były nagradzane nagrodami.
Mimo, że pogoda była trochę kapryśna w tym dniu, nasze parafialne dożynki uważamy za bardzo udane.
Zorganizowanie tych dożynek nie byłoby możliwe bez determinacji ks. proboszcza Janusza oraz wsparcia parafian, strażaków, radnych gminy Pionki, sołtysów, którzy również zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy także za nagłośnienie całych Dożynek panu Jackowi Warchołowi. Dziękujemy też za obecność i mądre rady panu Waldemarowi Witkowi z MODR Warszawa oddział Radom.
Dziękujemy z całego serca Księże Proboszczu. Mamy nadzieję i pewność, że z równie dobrą energią i chęcią do działania uda się zorganizować kolejne święto plonów za rok.
obejrzyj  wszystkie zdjęcia
                                                                                                                                                                                                                                 autor.Parafianka


 

Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Sobota 2019-12-07, WSPOMNIENIE ŚW. AMBROŻEGO, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA
    Mt 9,35-10,1.5.6-8
    Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię królestwa i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości. A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. Wtedy przywołał do siebie dwunastu swoich uczniów i udzielił im władzy nad duchami nieczystymi, aby je wypędzali i leczyli wszelkie choroby i wszelkie słabości. Tych to Dwunastu wysłał Jezus, dając im następujące wskazania: „Idźcie do owiec, które poginęły z domu Izraela. Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”.
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com