Dawno już przekwitły chabry i kąkole, Przybyło nam także i zmarszczek na czole. Dokuczała często słoneczna spiekota, Lecz dzięki kombajnom szła żniwna robota. Pustką zaświeciły piękne złote łany, Wijmy zatem wszyscy z tego złota wiany. I pyszny bochen chleba ,upieczemy zatem,By głodnych nakarmić i żyć jak brat z bratem.
Niedzielny poranek 8 września, w Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny tego roku nie zapowiadał dobrej pogody. Całe niebo zakrywały ciemne chmury i od czasu do czasu kropił drobny deszcz. Nie narzekaliśmy na pogodę, bo po tegorocznej suszy deszcz był bardzo potrzebny.
Zgromadziliśmy się licznie w naszej parafialnej świątyni p.w. św. Mikołaja w Jedlni aby Panu Bogu i Matce Najświętszej złożyć dziękczynienie za zebrane plony w czasie tegorocznych żniw. W tym roku piękny wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy wsi Brzeziny.

 Z pieśnią „Boże z Twoich rąk żyjemy…” wykonaną przez miejscowy Zespół Ludowy „Królewskie Źródła” rolnicy z wieńcem, chlebem i innymi darami z tegorocznych zbiorów wzięli udział w dziękczynnej uroczystej Mszy św., którą odprawił ks. kanonik Janusz Smerda –proboszcz naszej parafii.
Ks. proboszcz pobłogosławił i poświęcił chleb i wieniec dożynkowy, a także poświęcił ziarno, które zostanie zasiane jesienią, a plon wyda w przyszłym roku.
Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się w korowodzie na „ogrody plebańskie” aby wspólnie skosztować tegorocznych darów Bożych przygotowanych przez gospodynie naszej parafii tj.: ciasta, owoce, pierogi, bigos, wędliny, oraz wziąć udział w programie artystycznym przygotowanym przez zespoły ludowe.
Wystąpił miejscowy zespół ludowy „Królewskie Żródła”, zespół „Dąbrowianki” z Dąbrowy Kozłowskiej również z naszej parafii i zespół „Raz na ludowo” z Lesiowa z sąsiedniej gminy. Zespoły wykonały pieśni i piosenki ludowe z lat dawnych, które niejednokrotnie były wykonywane w czasie żniw i na ich zakończenie tzw. ”okrężne”.
Oprócz występów zespołów ludowych odbyły się konkursy sprawnościowe przygotowane przez pana Tomasza Wróbla tj.: robienie masła w maselnicy na czas, rżnięcie drzewa, rzut podkową do wyznaczonego celu, rzut workami wypełnionymi sianem na odległość. Wszystkie konkursy były nagradzane nagrodami.
Mimo, że pogoda była trochę kapryśna w tym dniu, nasze parafialne dożynki uważamy za bardzo udane.
Zorganizowanie tych dożynek nie byłoby możliwe bez determinacji ks. proboszcza Janusza oraz wsparcia parafian, strażaków, radnych gminy Pionki, sołtysów, którzy również zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy także za nagłośnienie całych Dożynek panu Jackowi Warchołowi. Dziękujemy też za obecność i mądre rady panu Waldemarowi Witkowi z MODR Warszawa oddział Radom.
Dziękujemy z całego serca Księże Proboszczu. Mamy nadzieję i pewność, że z równie dobrą energią i chęcią do działania uda się zorganizować kolejne święto plonów za rok.
obejrzyj  wszystkie zdjęcia
                                                                                                                                                                                                                                 autor.Parafianka


 

Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

03 czerwiec 2020

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2020-06-04, ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA, NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA
    Mt 26,36-42
    Jezus z uczniami przyszedł do posiadłości zwanej Getsemani i rzekł do uczniów: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i się pomodlę». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!» I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie».
    Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe». Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!»
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com