„Bartny Kąt” w Nadleśnictwie Kozienice już po raz drugi gościł miłośników pszczelarstwa i bartnictwa oraz leśnych aktywności i przyrody. Gry i zabawy z myślą o najmłodszych, taneczna muzyka, koncert zespołu sygnalistów myśliwskich, czy także smakowanie najlepszych miodów i dań z dziczyzny. To jedne z wielu atrakcji, które czekały na nas 4 sierpnia w „Bartnym Kącie”.

Drugi Pionkowski Dzień Pszczoły został zorganizowany z myślą o Wielkim Dniu Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. W ramach tego wydarzenia odbył się również rajd rowerowy „gwieździsty”. Dwie grupy rowerowe z terenu Gminy Pionki wyruszyły o godzinie 13:00, zaczynając tym samym Dzień Pszczoły rekreacyjną wycieczką rowerową.

Organizatorami wydarzenia byli Nadleśnictwo Kozienice, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, Miasto Pionki i Gmina Pionki. Współorganizatorami imprezy byli Kozienicki Park Krajobrazowy, Centrum Aktywności Lokalnej, Miejski Ośrodek Kultury, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Pionkowskie Towarzystwo Rowerowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Kozienicach, Parafia pod wezwaniem świętego Mikołaja w Jedlni, Parafia św. Krzyża w Kozienicach, Parafia pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Pionkach oraz Stowarzyszenie Centrum Młodzieży ARKA. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Dzień Pszczoły rozpoczął się o godzinie 14:00 Mszą Świętą polową na terenie „Bartnego Kąta”, która celebrowana była przez Janusza Smerdę – Proboszcza Parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Jedlni oraz przez Mariusza Wincewicza - Proboszcza Parafii NMP Królowej Polski w Pionkach.

Jak informował nadleśniczy Tomasz Sot podczas Drugiego Pionkowskiego Dnia Pszczoły zaprezentowane zostały cztery projekty. Pierwszy z nich nosił nazwę „Pszczoły wracają do lasu”. Kolejne to „Dobre, bo z lasu”, „Leśne gospodarstwo węglowe”, który prezentuje starania leśników w kierunku zmiany klimatu. Czwarty projekt to samochód elektryczny zakupionym w ramach projektu LP Las energii, który zachęcał do oszczędzania środowiska. Dla wszystkich gości czekała również nie lada uczta.

Po mszy świętej wszystkich obecnych sygnałem „Powitanie” przywitał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Dla przybyłych gości czekała cała masa atrakcji.

- Świętujemy dziś Wielki Dzień Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. Będziemy mówić o tym jak ważne są pszczoły i tym samym wspólnie działać na rzecz ich ochrony. Wspólnie ożywimy to miejsce, które dwa lata temu powstało pod wpływem potrzeby przywrócenia pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej. Z tej okazji mamy dla Państwa wiele atrakcji, w tym degustację miodów, dań z dziczyzny oraz dań regionalnych, a dla dzieci gry, zabawy oraz konkursy – mówiła Dorota Włosowska, specjalista w zespole do spraw promocji mediów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

O godzinie 15:00 rozpoczął się koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu pod kierownictwem Romana Noworyckiego, który uprzednio zaprosił przybyłych gości do spróbowania swoich sił w sygnalistyce myśliwskiej. Zadaniem dla odważnych widzów była próba zagrania na rogu myśliwskim. Chętni, którzy wzięli udział w tej zabawie dawali z siebie wszystko. Jak się jednak okazało granie sygnałów myśliwskich nie należy do rzeczy najprostszych.

Po koncercie goście, którzy odwiedzili w tym szczególnym dniu Bartny Kąt udali się do odwiedzania licznych atrakcji i stoisk przygotowanych specjalnie na tę okazję. Można było oglądać między innymi wystawę uli i sprzętu pasiecznego oraz nawet żywy ul. Odbyło się także dzianie barci pod okiem specjalisty, a także własnoręczne robienie świeczek z wosku pszczelego. Swoje stoiska przygotowali również Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej.

O godzinie 16:00 rozpoczął się koncert zespołu muzycznego Reds Music z Pionek, który zadbał o dobrą zabawę i stanowił muzyczne tło do podziwiania przygotowanych wystaw, stoisk, a także degustacji najlepszych miodów i regionalnych dań. Nie obyło się oczywiście bez takich hitów jak „Pszczółka Maja”. Dla najmłodszych przygotowano gry, zabawy, oraz warsztaty artystyczne, w których wykazywali się nadzwyczajnymi umiejętnościami manualnymi. Dzieci malowały sobie twarze, puszczały bańki mydlane, a także poprzez zabawę poznawały bartnictwo, jedną z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej.

                                                                                                                                                                                                                                           autor tekstu. Portal Pionki24

                                                                                                                                                                                                                                            autor. zdjęć G.Rojek

obejrzyj zdjęcia

 Msze Święte

w niedziele:
7:00, 9:00, 12:00, 16:00

w tygodniu:
7.00, 18:00

Ewangelia na dzis

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Poniedziałek 2019-10-14, 28. tydz. zwykły
    Łk 11, 29-32
    Gdy tłumy się gromadziły, Jezus zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. Jak bowiem Jonasz był znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. Królowa z Południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona przybyła z krańców ziemi słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz».
JSN Mico template designed by JoomlaShine.com