Margaret O’Donnell (1933-1978)

W 1933 roku w Aylmer (diecezja Gatineau-Hull, Quebek, Kanada) w pobożnej rodzinie O’Donnelów urodziła się Małgorzata (fr. „Marguerite”, ang. „Margaret”). Od małego rodzice przekazywali swej córce miłość do Boga, Kościoła i kapłanów. Margaret rozwijała się zdrowo i była radością rodziców. Jej życie diametralnie się zmieniło, gdy w 1951 roku, w wieku 18 lat, zachorowała na ciężką chorobą Heinego-Medina. Leczenie szpitalne okazało się bezskuteczne. W krótkim czasie została tak sparaliżowana, że mogła poruszać jedynie głową. Resztę życia spędziła zatem przykuta do łóżka. Margaret nie przestała kochać Pana Jezusa i szybko zrozumiała, że ta choroba jest jej życiowym powołaniem, jak dla innych małżeństwo czy kapłaństwo. Ofiarowała swe cierpienia, modląc się szczególnie w intencji parafii i kapłanów. Jej „sława” stawała się coraz większa. Systematycznie wzrastała ilość osób, które prosiły ją o modlitwę. Margaret odkryła swój charyzmat – modlitwę za kapłanów. Za nich chętnie się modliła i za nich też ofiarowywała swoje cierpienia. Przychodzącym w odwiedziny, pomimo cierpienia, okazywała wiele serdeczności i ciepła. Lubiła także obdarowywać ich kwiatami, zwłaszcza margaretkami. Wkrótce zaczęło odwiedzać ją coraz więcej księży. Jej życie stało się modlitwą i ofiarą za kapłanów. Zmarła w wieku 45 lat, w Wielki Piątek 1978 roku. Pozostaje przykładem niezwykłej miłości do Boga i Kościoła.

 

II.Początki Apostolatu

 

 

 

 

 

 

kwiat Margaretki – symbol Apostolatu

Życie i modlitwa niepełnosprawnej Margaret O’Donnell stało się inspiracją dla powstania ruchu osób modlących się za kapłanów. To właśnie od jej imienia, które jest zarazem nazwą kwiatu, apostolat przyjął swą nazwę. Apostolat Margaretka (fr. „Le Mouvement des Marguerites”, ang. „The Daisy Movement”) został założony w Kanadzie 1 sierpnia 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, za aprobatą miejscowego biskupa. Od samego początku jego patronką została Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła. Apostolat Margaretka, jak twierdzi założycielka, jest „duchową adopcją kapłana w modlitwie”.

 

 

 

Założycielka Apostolatu prof. Louise Ward

Jako logo ruchu wybrana została margaretka czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę i posiada głęboką symbolikę. Margaretka jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które są zobowiązane do modlitwy za konkretnego kapłana, każda z osób w jednym z siedmiu dni tygodnia. W centrum kwiatu wpisuje się imię i nazwisko kapłana, natomiast na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda osoba w jednym wybranym dniu tygodnia.

Obecnie Apostolat Margaretka, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy istnieje w wielu krajach świata. W Kanadzie jest uważany przez biskupów, za jeden z dziesięciu głównych ruchów w Kościele. „Ten ruch jest łaską dla naszego Kościoła” (bp Gilles Cazabon z diecezji Saint-Jérôme). Apostolat Margaretka jest „niespodzianką Ducha Świętego” (bp Raymond Saint-Gelais z diecezji Nicolet).

Do rozwoju tego ruchu przyczynili się franciszkanie z medjugorskiej parafii. Louise Ward zapoznała z ideą ówczesnego proboszcza o. Jozo Zovko zakładając dla niego Margaretkę, czyli gromadząc wokół niego siedem modlących się w jego intencji osób.

Świadectwo o. Jozo o mocy i znaczeniu tej modlitwy, wobec przybywających do Medjugoria pielgrzymów, pomogło w szybszym rozszerzenie się tej formy modlitwy na cały świat.

III. Rozwój w Polsce

W Polsce pierwsze Margaretki powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Do ich liczebnego wzrostu przyczynił się także ogłoszony w 2009 roku przez papieża Benedykta XVI rok kapłański. 

Ze względu na wzrastającą liczbę zaangażowanych osób i chęć wspólnotowej modlitwy za kapłanów, rozpoczęto organizowanie spotkań i pielgrzymek w różnych miejscach w Polsce (Kalwaria Zebrzydowska, Wysokie Koło i inne). Powstało też wiele stron internetowych, które propagują ideę modlitwy w Margaretkach.

Księżą Biskupi zgromadzeni na 372 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku, powołali ks.Bogusława Nagel z Archidiecezji Krakowskiej na Opiekuna Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

 

 

JSN Mico template designed by JoomlaShine.com